Elevii de la Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din Bălți au o nouă sală sportivă, dotată cu echipament de ultimă generație
![Elevii de la Colegiul Pedagogic „Ion Creangă” din Bălți au o nouă sală sportivă, dotată cu echipament de ultimă generație](/content/images/size/w1200/2024/05/Foto-pentru--tiri---2024-05-02T125118.320.jpg)
Elevii de la Colegiul Pedagogic ,,Ion Creangă” din Bălți au o sală sportivă nouă, renovată în cadrul Proiectului „Învățământul Superior din Moldova”, implementat de Ministerul Educației și Cercetării (MEC) și finanțat de Banca Mondială.
Astfel, sala sportivă a fost renovată și dotată cu echipament sportiv de ultimă generație.
MEC a precizat că instituției i-a fost acordat un grant în valoare de circa 461.700 de euro pentru modernizarea spațiilor și a infrastructurii cu scopul de a spori calitatea învățământului.
Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM
Din resursele alocate, a fost renovat centrul de educație muzicală, pentru care a fost achiziționat și un lot de instrumente muzicale și două centre de simulare pedagogică: pentru învățământul primar și pentru educația timpurie.
În cadrul Proiectului „Învățământul Superior din Moldova” sunt alocate aproape 25 milioane de euro pentru modernizarea a 7 universități și 6 colegii pedagogice din țară.
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/438098369_751756277138913_1578347089349919874_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/439245594_751755300472344_1582920587583220874_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/441068469_751755130472361_6486940318300522923_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/441153645_751755333805674_2424566072193622150_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/438128233_751756280472246_758964618375010594_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/438096474_751755110472363_6274560600185829794_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/438101616_751755303805677_6342348436835693318_n.jpg)