Două eleve din țară au obținut o medalie și o mențiune de onoare la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete
![Două eleve din țară au obținut o medalie și o mențiune de onoare la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete](/content/images/size/w1200/2024/04/Foto-pentru--tiri---2024-04-17T105322.506.jpg)
Lotul olimpic al R. Moldova a obținut o medalie de bronz și o mențiune de onoare la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete. Competiția s-a desfășurat la Tskaltubo, Georgia, în perioada 11 - 17 aprilie anul curent, anunță Ministerul Educației și Cercetării (MEC).
Astfel, medalia de bronz a fost obținută de Anastasia Corsac, elevă în cadrul Liceului Teoretic „Orizont”, iar mențiunea de onoare a fost obținută de Bianca Iordachi, elevă în cadrul aceleiași instituții.
În cadrul celei de-a XIII-a ediție a Olimpiadei Europene de Matematică pentru Fete au participat 212 eleve din 54 de țări. R. Moldova a fost reprezentată de 4 eleve și 2 profesori.
Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM
![](https://ziar.md/content/images/2024/04/437146514_742549871392887_3173670234547950588_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/04/437106018_742549898059551_3072402748025318990_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/04/438094183_742549911392883_1742387988072204438_n.jpg)