Doi reprezentanți ai Republicii Moldova vor evolua pe 10 august la Jocurile Olimpice. Meciurile încep la 12:20

Colaj. Sursa foto: Olympic Moldova

În penultima zi a Jocurilor Olimpice de la Paris, pe 10 august, reprezentanții Republicii Moldova vor intra în competiție la proba de lupte libere.

În categoria de 65 kg, Maxim Saculțan se va confrunta cu japonezul Kotaro Kiyooka, în timp ce Radu Lefter, în categoria de greutate de până la 97 kg, va debuta împotriva polonezului Zbigniew Mateusz Baranowski.

Meciurile din concursul masculin de lupte libere vor începe la ora 12:20, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Amintim că pe 9 august sportiva Anastasia Nichita a câștigat medalia de argint în cadrul finalei la lupte feminine de la Jocurile Olimpice de la Paris. Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova anunță că acesta este primul argint al Moldovei după o pauză de 24 de ani.

De asemenea, sportivii moldoveni au obținut și trei medalii de bronz. Denis Vieru și Adil Osmanov au reușit, în premieră pentru țara noastră, să cucerească medalii olimpice în proba de judo, iar canoistul Serghei Tarnovschi s-a clasat pe locul III în finala probei de 1.000 de metri individual.

Primul argint al R. Moldova după o pauză de 24 de ani! Anastasia Nichita a devenit vicecampioană olimpică
Sportiva Anastasia Nichita a câștigat medalia de argint în cadrul finalei la lupte feminine de la Jocurile Olimpice de la Paris. Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova anunță că acesta este primul argint al Moldovei după o pauză de 24 de ani. „Luptătoarea Anastasia Nichita a devenit v…