FOTO/ Cea de-a doua tranșă de motorină din România a ajuns la Gara Căușeni
![FOTO/ Cea de-a doua tranșă de motorină din România a ajuns la Gara Căușeni](/content/images/size/w1200/2024/04/Foto-pentru--tiri---2024-04-07T153427.153.jpg)
Agenția Rezerve Materiale anunță că cea de-a doua garnitură de tren cu 26 vagoane-cisterne ce constituie 1.336 tone de motorină din România a ajuns la Stația Căii Ferate Căușeni, în seara zilei de 6 aprilie.
În prezent, reprezentanții Agenției Rezerve Materiale în comun cu instituția abilitată desfășoară acțiuni în vederea desigilării vagoanelor - cisterne, verificarea cantitativă denso-volumetrică și prelevarea probelor pentru determinarea indicilor calitativi.
Ulterior, ajutorul urmează să fie descărcat și eliberat agricultorilor, conform graficului.
![](https://ziar.md/content/images/2024/04/434463320_403715265748048_8507240240469836276_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/04/434052442_403715192414722_6678192102959372729_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/04/433926864_403715162414725_6585865833255026762_n.jpg)
Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM
Pe 2 aprilie, Agenția Rezerve Materiale anunța că prima garnitură de tren cu 26 vagoane-cisterne ce constituie 1.336 tone de motorină a ajuns în țară. Peste două zile, pe 4 aprilie, a început procesul de eliberare a motorinei către agricultorii din R. Moldova. Primii beneficiari au fost din raioanele Basarabeasca, Anenii Noi, Criuleni și Sîngerei.
Agenția Rezerve Materiale a elaborat un grafic, iar fermierii din raioanele cele mai afectate de seceta din 2022, în special zona de sud a țării, au avut prioritate.
![](https://ziar.md/content/images/2024/04/Foto-pentru--tiri---2024-04-02T160848.691.jpg)