Bronz pentru R. Moldova! Canoistul Serghei Tarnovschi s-a clasat pe locul III la Jocurile Olimpice

Sursa foto: Comitetul Național Olimpic și Sportiv / Facebook

R. Moldova a obținut a treia medalie de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris. De această dată, cel care are aduce câștigul este canoistul Serghei Tarnovschi, care s-a clasat pe locul III în finala probei de 1.000 de metri individual.

Sportivul nostru a înregistrat rezultatul 3:44.68. Medalia de aur pleacă în Cehia, datorită lui Martin Fuksa, iar cea de argint - în Brazilia, care a fost reprezentată de Isaquias Queiroz dos Santos.

„Prin efortul, determinarea și dedicația ta, ai demonstrat că ești un adevărat ambasador al sportului și un model de urmat pentru tinerii sportivi. Rezultatul tău de 3:44.68 este o dovadă a talentului tău și a muncii asidue depuse în pregătire”, a transmis Comitetul Național Olimpic și Sportiv.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Cu felicitări a venit și conducerea de vârf a țării. Președinta Maia Sandu, premierul Dorin Recean și speakerul Igor Grosu au publicat pe paginile lor de pe rețelele sociale mesaje în care i-au mulțumit sportivului pentru prestația sa.

„Felicitări, Serghei, pentru performanța de la proba de canoe și pentru că ai reprezentat cu demnitate R. Moldova. Suntem foarte mândri! Felicitări și pentru antrenori și echipa tehnică! La aceste Jocuri Olimpice, sportivii noștri scriu istorie! Ținem pumnii pentru sportivii care urmează să concureze!”, a transmis Maia Sandu.

De menționat că astăzi pentru aurul olimpic va lupta și moldoveanca Anastasia Nichita. În finala de lupte feminine la categoria de greutate de până la 57 kg, programată la ora 20:30, Anastasia se va confrunta cu Tsugumi Sakurai, din Japonia.

Până acum, sportivii moldoveni au mai obținut două medalii de bronz. Denis Vieru și Adil Osmanov - ambii angajați ai Inspectoratului General de Carabinieri - au reușit, în premieră pentru țara noastră, să cucerească medalii olimpice în proba de judo.