Elevii claselor gimnaziale vor beneficia de mic dejun gratuit. În unele școli, acesta va fi servit la pachet
Începând cu 1 septembrie 2025, toți elevii care își fac studiile în clasele a V-a - a IX-a din instituțiile publice de învățământ din țară vor beneficia de mic dejun gratuit. Mai exact este vorba de 153 de mii copii din peste 1.000 de școli, gimnazii și licee. Cabinetul de miniștri a aprobat o hotărâre în acest sens în cadrul ședinței din 26 februarie.
În prezent, circa 135.000 de copii din clasele primare (I-IV) beneficiază deja de mic dejun gratuit. Din toamnă, numărul total al beneficiarilor