La Chișinău a fost inaugurată o stațiune modernă de oxigen pentru ambulanțe. S-au investit milioane de lei
Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP) are o stațiune modernă de producere a oxigenului medical pentru dotarea ambulanțelor. Inaugurarea oficială a avut loc marți, 15 aprilie, anunță instituția medico-sanitară publică.
Stațiunea de oxigen este complet echipată conform standardelor europene și permite reîncărcarea rapidă și sigură a buteliilor de oxigen utilizate în ambulanțele de tip B și C. Aceasta va deservi autospecialele din regiunea AMU Centru, care cuprin