Pompierii moldoveni contribuie și în acest an la stingerea incendiilor de vegetație din Grecia
Pentru al doilea an consecutiv, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a detașat pompieri în Grecia, pentru a contribui la stingerea incendiilor de vegetație. De această dată, misiunea se va desfășura în localitatea Patras, în prefectura Achaia, cu participarea a 22 de angajați ai IGSU și șase unități de tehnică specializată. Acțiunea va avea loc în perioada 14 iulie - 1 august și face parte din Programul European de Prepoziționare a Echipelor de Stingere a Incendiilor de Pădure