Aur, argint și bronz: Boxerii moldoveni au obținut șase medalii la Campionatul European rezervat cadeților

Sursa foto: Ministerul Educației și Cercetării

Șase boxeri moldoveni au obținut locuri de frunte la Campionatul European rezervat cadeților, care s-a desfășurat în orașul Banja Luka, Bosnia și Herțegovina. Cu două medalii de aur, una de argint și trei de bronz, lotul național de box s-a situat pe locul VI în clasamentul final pe națiuni. În total, la competiție au participat 363 de sportivi din 30 de țări.

Doi pugiliști moldoveni au devenit campioni continentali la această categorie de vârstă. Egor Certîcovțev din Tiraspol a câștigat la categoria de greutate de până la 42 kg, după ce a trecut în finală de englezul Hussein Azaan, iar chișinăuianul Andrei Timoșcov s-a impus în categoria de greutate de 60 kg, după ce l-a învins în ultimul act pe azerul Nurlana Myceibli.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Un alt reprezentant al R. Moldova, Alexandru-Ahile Buhaniuc din Orhei, a devenit vicecampion european în categoria de greutate de până la 50 kg, iar trei boxeri moldoveni au completat podiumul de premiere în categoriile lor de greutate. Nichita Slepoi (40 kg, Tiraspol), Tudor Stratan (44 kg, Chișinău) și Alexandru Bujor (70 kg, Chișinău) au cucerit medaliile de bronz.

Alți cinci boxeri din R. Moldova au ajuns până în sferturile de finală și s-au clasat pe locul V. Este vorba despre Ivan Basciavanji (63 kg, Comrat), Pavel Răducan (66 kg, Chișinău), Vladislav Zigo (80 kg), Elizaveta Ignatova (57 kg) și Daria Grițco (64 kg) - ultimii trei, din Bălți.