VIDEO/ Lacrimi de fericire la Tirana: Luptătoarea Irina Ringaci a cucerit din nou titlul de campioană mondială U23

Sursa foto: United World Wrestling

Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit pentru al doilea an consecutiv campioană mondială Under 23 în categoria de greutate 65 de kilograme.

În finala competiției de la Tirana, moldoveanca în vârstă de 23 de ani a învins-o pe sportiva din Rusia, Alina Kasabieva, cu scorul de 10-3.

0:00
/
Sursa video: United World Wrestling

Aceasta a devenit a treia medalie de aur obținută de R. Moldova la Campionatul Mondial U23 de la Tirana, după ce Vitalie Eriomenco și Alexandrin Guțu au devenit campioni mondiali în categoriile lor de greutate.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Actuala președintă, Maia Sandu, a publicat o postare în care i-a felicitat pe cei trei luptători și mai ales pe Irina, care a ajuns până în optimele de finală la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

FOTO/ Luptătorii Vitalie Eriomenco și Alexandrin Guțu au devenit campioni mondiali U23
Luptătorii moldoveni Vitalie Eriomenco și Alexandrin Guțu au devenit campioni mondiali la categoria de vârstă U23. Competiția s-a desfășurat la Tirana, capitala Albaniei. Potrivit clubului sportiv „Heracle”, Vitalie Eriomenco a câștigat prin superioritate tehnică, 10-2, finala categoriei 63 de kilo…
„Felicitări, Vitalie și Alexandrin! Felicitări, Irina, și mă bucur că ai revenit în forță și ai demonstrat că ești o luptătoare nu doar pe saltea, dar și în viață. Suntem mândri de voi și vă dorim multe alte victorii în continuare”, a transmis șefa statului.

De menționat că aceasta este ultima participare a Irinei Rîngaci în cadrul campionatelor în categoria de vârstă sub 23 de ani.