Sportivul Oleg Crețul a obținut primul loc la Grand Prix-ul IBSA de para-judo din Antalya

Sursa foto: Kulumbegashvili Tamara / Federaţia Internaţională de Judo

Moldoveanul Oleg Crețul a obținut aurul la Grand Prix-ul IBSA de para-judo din Antalya - penultimul înaintea Jocurilor Paralimpice de la Paris 2024. În cadrul competiției, țara noastră a fost reprezentată de trei sportivi - Ina Cernei (57 kg), Oleg Crețul (90kg) și Ion Basoc (90+ kg).

„Oleg Crețul a reușit să obțină medalia de aur, demonstrând încă o dată o măiestrie de neegalat. În drumul său spre medalia de aur, liderul echipei noastre a învins sportivi din Irak și Turcia”, precizează Comitetul Paralimpic al R. Moldova.

În finală, sportivul s-a confruntat cu Daniel Powell, din Marea Britanie, care este medaliat cu argint la Campionatul European și la Campionatul Mondial. La rândul lor, Ina Cernei și Ion Basoc au ocupat locul V.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Potrivit Comitetului Paralimpic, atât Oleg Crețul, cât și Ion Basoc și-au asigurat deja calificarea la Jocurile Paralimpice de la Paris 2024, pe baza ratingului de performanță. Ambii sportivi se află în prezent pe locul II în categoriile lor de greutate.

Amintim că, Oleg Crețul și Ion Basoc au câștigat două medalii de aur în cadrul Campionatului European Paralimpic de Judo de la Rotterdam, Olanda. Ulterior, aceștia au obținut bronzul în categoriile lor de greutate la Jocurile Mondiale Paralimpice de Judo de la Birmingham, Marea Britanie, desfășurate în august 2023.

Oleg Crețul și Ion Basoc se numără printre cei cinci sportivi de performanță din R. Moldova care vor primi pe parcursul anului 2024 burse lunare în valoare de peste 41.100 de lei.

Cinci sportivi de performanță din R. Moldova vor primi burse lunare în valoare de peste 41 de mii de lei
Mai mulți sportivi de performanță din R. Moldova vor beneficia pe parcursul anului 2024 de burse lunare în valoare de 41.100 de lei. Printre aceștia se numără luptătoarea Anastasia Nichita, canoistul Serghei Tarnovschi și judocanii Denis Vieru, Oleg Crețul și Ion Basoc. În fiecare lună din anul cur…