Spania a câștigat Campionatul European de fotbal - EURO 2024

Sursa foto: Reuters

Selecționata Spaniei a câștigat Campionatul European de fotbal - EURO 2024, duminică seara, pe Olympiastadion din Berlin, după ce a învins Anglia în finală, cu scorul de 2-1 (0-0), transmite Agerpres.

Spania a devenit prima echipă cu patru titluri europene, după cele obținute în 1964, 2008 şi 2012. Nico Williams (47) şi Mikel Oyarzabal (87) au marcat pentru „La Roja”, în timp ce golul englezilor a fost reușit de Cole Palmer (73).

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Spania a reușit să câștige toate meciurile de la acest turneu final, trecând pe rând de Croația (3-0), Italia (1-0) şi Albania (1-0), în grupă, a învins Georgia (4-1) în optimi, Germania (2-1, după prelungiri) în sferturi, Franța (2-1) în semifinale şi Anglia (2-1) în finală.

Adolescentul spaniol Lamine Yamal a scris istorie devenind cel mai tânăr jucător care a jucat la EURO, în meciul cu Croația (3-0), la 16 ani şi 338 de zile. Apoi a devenit cel mai tânăr marcator într-o semifinală, 24 de zile mai târziu, iar duminică a devenit cel mai tânăr jucător care dispută şi câștigă o finală, la 17 ani şi o zi.