R. Moldova s-a clasat pe locul 73 la Jocurile Paralimpice de la Paris

Sursa foto: Ministerul Educației și Cercetării al R. Moldova

Pe stadionul Stade de France din Paris a avut loc, duminică seara, Ceremonia de închidere a celei de-a XVII-a ediție a Jocurilor Paralimpice. Portdrapelul țării noastre la festivitatea de închidere a fost Ion Basoc și Ina Cernei, ambii evoluând la proba para judo.

Lotul național paralimpic a cucerit două medalii la această ediție, ambele la proba para judo. Una de argint - câștigată de Ion Basoc (+90kg), și alta de bronz obținută de Oleg Crețul (-90kg). Cu aceste rezultate, R. Moldova încheie Jocurile Paralimpice pe locul 73, dintr-un total de 184 de țări.

Ministerul Educației a precizat că acesta este un rezultat istoric pentru lotul paralimpic al R. Moldova. Până acum, țara noastră a cucerit două medalii la Olimpiada Paralimpică, ambele în anul 1996.

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Cele mai multe medalii la Jocurilor Paralimpice de la Paris, ediția 2024, au fost cucerite de echipa Chinei - 220 de medalii, dintre care 94 de aur. Pe locul doi s-a situat echipa Marii Britanii, cu 124 de medalii obținute, 49 fiind de aur, Statele Unite s-a clasat pe locul trei al clasamentului final, cu 105 medalii din care 36 de aur.

Jocurile Paralimpice de la Paris s-au desfășurat în perioada 28 august – 8 septembrie și au întrunit circa 5.000 de sportivi, care au concurat la 22 de discipline sportive.