Luptătoarea Mariana Draguțan va evolua la Jocurile Olimpice de la Paris
![Luptătoarea Mariana Draguțan va evolua la Jocurile Olimpice de la Paris](/content/images/size/w1200/2024/05/Foto-pentru--tiri--82-.jpg)
Luptătoarea Mariana Draguțan s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, din 26 iulie - 11 august. În duelul care i-a asigurat calificarea la Olimpiada de Vară, din cadrul turneului preolimpic de la Istanbul, Turcia, sportiva a învins-o, în categoria de greutate de până la 53 kg, pe tripla campioană Sztalvira Orsos (Ungaria), anunță Ministerul Educației.
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/442387042_756986559949218_3044847605950504195_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/440849760_756986423282565_5432761067048402230_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/440934116_756986413282566_509400235722416019_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/440852305_756986569949217_5372743067893651385_n.jpg)
Urmăriți-ne pe canalul nostru de Telegram
Până acum, R. Moldova și-a asigurat douăsprezece cote de participare la Jocurile Olimpice de la Paris: Anastasia Nichita, Irina Rîngaci, Victor Ciobanu, Valentin Petic și Mariana Draguțan (toți – lupte), Serghei Tarnovschi, Daniela Cociu, Maria Olărașu (toți – canoe), Dan Olaru (tir cu arcul), Alisa Glinka (echitație), Anna Dulce (tir) și Marin Robu (haltere).