Judocanul moldovean Adil Osmanov a câștigat medalia de aur la cupa mondială pentru seniori „Grand Slam”

Sursa foto: Federația de Judo a R. Moldova

Judocanul moldovean Adil Osmanov a câștigat titlul de campion absolut în limitele categorie de -73 kg, la unul din cel mai grandios și puternic turneu de calificare olimpică - cupa mondială pentru seniori „Grand Slam” din Antalya, anunță Federația de Judo a R. Moldova.

Adil Osmanov a repurtat 6 victorii în categoria de greutate 73 kg, cu Thelmo Gomes (Portugalia), Joshua Green (Irlanda), Karim Abdulaev (EAU), Bilal Ciloglu (Turcia), Abunalr Sherov (Tadjikistan) și Rashid Mammadaliyev (Azerbaidjan). Pe Mammadaliyev, Adil l-a învins și pe 9 martie în finala Grand Prix-ului Austriei.

În lupta pentru calificarea olimpică, pe arena din Turcia au participat 628 de sportivi din 93 de țări. Selecționata națională evoluează sub conducerea D-lui Valeriu Duminica, în următoarea componență: