Încă o medalie pentru R. Moldova la Campionatul European de lupte pentru sportivii sub 23 de ani
![Încă o medalie pentru R. Moldova la Campionatul European de lupte pentru sportivii sub 23 de ani](/content/images/size/w1200/2024/05/Foto-pentru--tiri---2024-05-27T102902.637.jpg)
Republica Moldova mai are o medalie de bronz la campionatul european de lupte rezervat sportivilor sub vârsta de 23 de ani, care s-a desfășurat la Baku, Azerbaidjan. Performanța aparține Maestrului Internațional al Sportului Ion Demian, anunță Ministerul Educației și Cercetării.
Sportivul Centrului Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale l-a învins în finala mică pe ucraineanul Denys Sahaliuk cu 16-6 și a completat podiumul de premiere în categoria de greutate de până la 92 kg.
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/445045888_767516165562924_4865329735881512012_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/444990460_767514658896408_7143192862662920810_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/444789181_767514632229744_986956020092646871_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/444203238_767514582229749_2096169320073698017_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/444205272_767514418896432_5776557933189220024_n.jpg)
![](https://ziar.md/content/images/2024/05/444224668_767514275563113_7753155135126285809_n.jpg)
Urmăriți-ne și pe canalul nostru de Telegram
Aceasta este a treia medalie de bronz cucerită de luptătorii noștri de stil liber la ediția din acest an a Campionatul European de lupte, U-23, care a avut loc în capitala Azerbaidjanului. Anterior, Serghei Cîlcic (65 kg) și Constantin Chirilov (70 kg) au intrat și ei în posesia medaliilor de bronz.
Lotul național de lupte libere s-a clasat pe locul trei printre națiuni în cadrul acestei competiții. Totodată, naționalele de lupte greco-romane și cele de lupte feminine sau clasat pe locurile patru în clasamentul pe națiuni.