Aur, argint și bronz: R. Moldova a obținut treisprezece medalii la Campionatul Balcanic de Judo Under 23

Sursa foto: Federația Națională de Judo / Facevook

Selecționata națională de tineret a obținut rezultate extraordinare la Campionatul Balcanic de Judo Under 23, din Kosovo. Treisprezece din cei paisprezece sportivi din cadrul echipei R. Moldova au urcat pe podiumul de premiere.

Potrivit Federației Naționale de Judo, cu medalii de aur s-au ales Vladimir Iacomi (60 kg), Alexandru Moraru (66 kg), Andrian Veste (73 kg), Ciprian Grinineț (81 kg),  Mihail Latîșev (90 kg) și Oxana Diacenco (+78 kg).

Urmăriți-ne și pe canalul nostru de TELEGRAM

Atgintul le-a revenit sportivilor Maxim Baltat (66 kg), Renat Croitoru (73 kg) și Vadim Ghimbovschi (90 kg).

Pe locul III s-au clasat Robert Cebotarean (73 kg), Ghenadie Chyzhevskyi (90 kg), Aihan Nasibov (100 kg) și Sindi Vainshetein (52 kg).

Totodată, Vlad Mitru (- 73 kg) s-a clasat pe locul V, ca urmare a unei traume suferite în timpul competiției.