Un cuplu de dansatori moldoveni a obținut medalia de aur la Campionatul U21 Standard din Polonia

Sursa foto: Comitetul Național Olimpic și Sportiv al R. Moldova

Sportivii moldoveni Dumitru Sardari și Melissa Wederkinck au câștigat titlul de Campioni Europeni la Campionatul European WDSF 2023, categoria Under 21 Standard, care a avut loc în Elblag, Polonia, cu participarea a 49 de perechi de dansatori, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv al R. Moldova.

„Dumitru Sardari și Melissa Wederkinck au devenit campioni europeni U21 la dansuri sportive Standard, care s-a desfășurat în Polonia. Ei au fost urmați de perechile din România și Estonia. Au concurat 49 de echipe”, potrivit Comitetului Național Olimpic și Sportiv al R. Moldova.

O altă pereche din R. Moldova, Vladimir Cebanu – Sofia Chiorescu a ocupat locul 7.