Sportivii din Republica Moldova au curecit mai multe medalii la Campionate Europene și Mondiale

Sursa foto: Ministerul Educației Cercetării

Pe 8-9 iulie 2023, loturile naționale ale Republicii Moldova au obținut mai multe medalii la Campionate Europene și Mondiale.

Ministerul Educației Cercetării (MEC) anunță că Vadim Dănuța, elev al Liceului Republican cu Profil Sportiv a devenit vicecampion european în limitele categoriei de greutate de până la 89 kg, în cadrul Campionatului European de Haltere rezervat tineretului de până la 15 și 17 ani, care are loc la  Chișinău.

Reușind să ridice la proba „smuls” 130 kg, Vadim Dănuța s-a clasat pe poziția a doua, iar la proba „aruncat” 150 kg a obținut bronzul. În rezultat, sportivul care este pregătit de antrenorii Ion Mariuța și Dmitrii Catran s-a poziționat pe treapta a doua a podiumului de premiere, cu un total de 280 kg.

Un rezultat frumos a obținut și eleva Liceului Internat Municipal cu Profil Sportiv Anastasia Cernopolc. Discipola Antrenorului Emerit Sergiu Crețu  a reușit să ridice la proba „smuls” 77 kg, câștigând argintul, iar la proba aruncat s-a clasat pe locul trei, înregistrând o greutate de 89 kg. La total Cernopolc a acumulat 166 kg, devenind vicecampioană europeană la haltere.

Lotul Republicii Moldova a înregistrat performanțe și în cadrul Campionatului European de Lupte printre sportivi până la 15 ani, care s-a desfășurat în Ungaria.

La lupte feminine, Eoprahia Cazacu, categoria de greutate 66 kg,  sportiva Școlii Sportive Rezerve Olimpice din or. Călărași a obținut medalia de bronz. Sportiva este antrenată de Constantin Cobîleanu și Petru Moraru.

La lupte greco-romane,  Ignat Meico, categoria de greutate 63 kg a obținut medalia de argint. Nichita Apostol și Kyrylo Kon au obținut ambii medaliile de bronz la categoria de greutate 75 de kg. Lotul național la lupte greco-romane este antrenat de Veaceslav Bruma.

În orașul Italia Auronzo în zilele acestea este în desfășurare Campionatul Mondial la Caiac-canoe printre juniori și under 23. Maria Olărașu a obținut medalia de bronz la proba canoe simplu, 500 m, under 23. Mihail Culceac a obținut medalia de bronz la proba canoe simplu 500 m, under 20

Tandemul Mihai Chihaia și Maria Olărașu au devenit campioni mondiali, la proba canoe dublu mix, under 23. Elena Glizan a obținut medalia de argint la proba canoe simplu la distanța 5000 m, under 23. Antrenorii Lotului Național sunt Nicolae Juravschi și Victor Neneiski.

Ministerul Educației și Cercetării (MEC) anunță că sportivii și antrenorii vor beneficia de premii bănești oferite de minister.