Scor 1 - 1. Naționala Moldovei a obținut o remiză cu Polonia, în meciul din preliminariile Euro 2024

Sursa foto: FMF

Echipa națională de fotbal a R. Moldova a obținut, la Varșovia, un punct prețios în meciul cu selecționata Poloniei, în preliminariile Campionatului European 2024, încheiat la egalitate 1-1. Potrivit Federației Moldovenești de Fotbal (FMF), după acest rezultat, R. Moldova păstrează șanse de calificare la EURO 2024.

Ion Nicolaescu a marcat golul său cu numărul 14 la Națională, deschizând scorul în minutul 26. R. Moldova a condus Polonia la pauză cu 1-0, dar gazdele au egalat în debutul reprizei secunde. În ultimele două meciuri din preliminarii, echipa națională de fotbal a R. Moldova va întâlni Albania - acasă și Cehia - în deplasare.

„După 6 meciuri jucate, R. Moldova este pe locul 4, cu 9 puncte. În grupa „E” de calificare la EURO 2024 lideră surprinzătoare este Albania cu 13 puncte. Cehia este pe locul 2, cu 11 puncte, cu unul mai mult decât Polonia, clasată a 3-a. Polonezii au însă cu un meci mai mult jucat decât R. Moldova și Cehia”, anunță FMF.

Programul meciurilor din grupa „E” a calificărilor pentru EURO 2024 îl găsiți AICI.

Pe 17 noiembrie, echipa națională de fotbal a R. Moldova va disputa ultimul meci din preliminariile Campionatului European pe teren propriu. R. Moldova va juca contra selecționatei Albaniei. Începutul partidei, ora 19:00. Biletele sunt deja în vânzare și le puteți procura printr-un clic AICI.

R. Moldova va încheia campania de calificare la EURO 2024, pe 20 noiembrie, în deplasare, contra Cehiei.