Sportiva Alexandrina Ciubotaru a cucerit medalia de aur la Campionatul European de Haltere

Sursa foto: Ministerul Educației și Cercetării

Halterofila Alexandrina Ciubotaru a cucerit trei medalii de aur la Europenele Under 20 de la București, în categoria de greutate 76 kg, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova.

Alexandrina Ciubotaru a reușit să obțină aurul, în limitele categoriei de până la 76 kg U-20, la proba „smuls” a reușit să ridice 93 kg, clasându-se pe locul I, iar la a doua probă „aruncat” - 117 kg, la fel, a obținut aurul. Tânăra a acumulat un total de 210 kg, devenind campioană europeană. La total pe podium au mai urcat turcoaica Burcu Gercekden (208 kg) și britanica Isabella Brown (203 kg).

Trei zile mai devreme, Ecaterina Grabucea a obținut trei medalii de argint la Under 23 în categoria 45 kg, iar Iulian Betca s-a ales cu medalia de argint la smuls în categoria 55 kg în cadrul Europenelor U20, mai anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv din R. Moldova.

Campionatul European de Haltere, ediția 2023, rezervat tinerilor de până la 20 de ani, se desfășoară la București, în perioada 26 iulie - 3 august.