Luptătorul Alexandru Solovei a câștigat medalia de argint la Campionatul Mondial din Amman, Iordania

Sursa foto: Ministerul Educației și Cercetării

Luptătorul de stil greco-roman Alexandru Solovei a reușit o nouă performanță la Campionatul Mondial din Amman, capitala Iordaniei. Alexandru a obținut argintul, fiind la un pas de a cuceri medalia de aur la cea mai importantă competiție internațională a anului, anunță Ministerul Educației și Cercetării (MEC) al R. Moldova.

Pe parcursul competiției, potrivit MEC, Alexandru a demonstrat o tehnică și o determinare impresionante, obținând victorii asupra unor sportivi de performanță precum Abdulmasih din Rusia (scor 4:0), Matthews din SUA (scor 8:1), Lukac din Croația (scor 11:0) și Mars Uulu din Kârgâzstan. În confruntarea din finală cu sportivul din Iran, Alireza Morad Abdevali, în pofida eforturilor, Alexandru a cedat cu scorul de 1:1, ocupând astfel locul doi la categoria de greutate de până la 77 kg.

Antrenorii lui Alexandru sunt Mihail Cucul și Roman Zgardan. Ministerul Educației a anunțat că sportivul și antrenorii vor primi premii bănești în cadrul Galei Sportului, desfășurată tradițional la sfârșit de an.